Igranje uz ograničen budžet ne mora da znači borbu sa kompromisima…
Novu generaciju grafičkih akceleratora, AMD je predstavio još krajem prošle godine, ali su svoju najveću popularnost na našem tržištu postigle tokom početka tekuće. AMD Radeon R7 260X je u startu imao preporučenu cenu od 119 evra, ali je ta cena danas realno oko 105 do 110 evra, čak i za modele koje vendori (partneri kompanije AMD koji proizvode kartice) overklokuju iznad fabričke specifikacije ili im čak stave efikasnije i atraktivnije rashladne sisteme.
AMD Radeon R7 260X je naslednik modela Radeon HD 7790, od koga je i brži, a ima i veću količinu memorije. Takođe, GPU-u su dodate još neke funkcije, ali se ipak čini da između ove dve kartice postoji više sličnosti negoli razlika. Ipak, nova generacija ima svojih prednosti, a pošto su performanse više, a cene niže, jasno je da se isplativost, odnosno “broj frejmova u sekundi po uloženom evru” konstatno povećava. Baziran na “Bonaire” grafičkom čipu, AMD Radeon R7 260X je, tako, kreiran oko revizije čipa koji je korišten i kod modela HD 7790, ali su neke funkcije kod revizije tek sada otključane. Nove funkcije su prisutne i kod jačih modela Radeon R9 280(X) i 290(X). Od novih funkcija u odnosu na prethodnu generaciju, “Bonaire” GPU ima poboljšane Streaming Processors jedinice (shadere), pa je tako svaki od njih efikasniji u odnosu na ove ALU jedinice kod, recimo, Radeon R7 250X modela. Osim toga, dodat je TrueAudio DSP (digital signal processor), a uvedena su i poboljšanja kod vezivanja kartica na više od dva monitora.
AMD Radeon R7 260X je baziran na grafičkom čipu koji ima 896 Stream Processors jedinica. U pitanju su programabilne shader aritmetičko logičke jedinice, i one su unapređene u odnosu na SP jedinice kod Radeon R7 250X modela, koji ih ima 640, odnosno za 256 jedinica manje. Bonaire čip, koji ima 896 SP jedinica, baš kao i prethodnik, Radeon HD 7790, a isti je i broj procesora za rad sa teksturama (Texture Management Units) – 56, što je za 16 TMU-a više u odnosu na R7 250X. Na kraju rendering procesa je smešten ROP, odnosno “Raster Operator Unit”, koji dalje komunicira sa “crossbar” memorijskim kontrolerom. Broj ROP jedinica je, iz tog razloga, isto 16 kao i u slučaju R7 250X, ali vredi podsetiti se da je ostatak grafičkog čipa jači za oko 30%, kao i da su SP jedinice dosta efikasnije. Raster Operator je, dakle, vezan za memorijske kontrolere, kojih ponovo ima dva, svaki sa širinom od 64 bita, što rezultuje 128-bitnom memorijskom magistralom. AMD Radeon R7 260X koristi GDDR5 memoriju, koja daje optimalan memorijski “bandwidth” za performanse ovog čipa.
Radna frekvencija Radeon R7 260X grafičkog čipa je 1.1 GHz (model R7 260 je podešen na 1 GHz), ali kao i u slučaju prethodnika, Radeon HD 7790, najveći broj vendora se odlučio za više početne radne frekvencije, najpre zbog odličnog overclocking potencijala i sjajnih termalnih karakteristika “Bonaire” GPU-a. GDDR5 memorija je kod R7 260 modela podešena na 1500, a kod R7 260X modela na 1625 MHz, a s obzirom na to da GDDR5 ima efektivno četiri puta veći propusni opseg od standardnog DDR-a (GDDR3 ima dva puta veći opseg), efektivne radne učestanosti za ova dva modela iznose čak 6, odnosno 6.5 GHz. U odnosu na Radeon HD 7790, standardna količina memorije se povećala sa jedan na dva gigabajta, što je donelo osetna poboljšanja performansi u višim rezolucijama odnosno u AA i AF opterećenim modovima.
U praksi, Radeon R7 260X je značajno brži od svog malog brata, R7 250 i R7 250X, te ga s te strane iskreno preporučujemo svima onima koji žele da se igraju u Full HD rezolucijama. Ipak, najzahtevnije igre (od kojih je najozloglašeniji super-zahtevni Crysis 3 uz Ultra grafička podešavanja) će ipak pomalo “štucati” u režimu od 1920 x 1080 piksela. Manje zahtevne, a ipak nove igre, kao što su Battlefield 4, Watch Dogs, Tomb Raider, Bioshock Infinite i druge, radiće bez problema u Full HD rezoluciji, uz visok nivo detalja, ali bez aktiviranih antialiasing filtera. Za “peglanje ivica” i još zahtevnije igre, potreban je, ipak, akcelerator iz klase Radeona R9, a oni su takođe dovoljni i za igranje u 4K rezolucijama ili na, recimo, tri Full HD monitora.
Radeon R7 260X nije potpuno nov model u odnosu na Radeon HD 7790, ali je noviji, bolje optimizovan i svakako je odlična zamena za isti. U višim rezolucijama, R7 260X počinje malo da “beži” zbog veće količine GDDR5 memorije, ali razlike ne idu mnogo dalje od “akademskih”. Po cenama koje se kreću oko stotinak evra, jako je teško ne preporučiti neku od Radeon R7 260X kartica. Radi se o ozbiljnom malom 3D akceleratoru koji će biti sasvim dovoljan za najveći broj PC igrača u Srbiji.
Cena: 11.500 dinara
6 comments
Gde bih mogao da nabavim ili ti da kupim ovu graficku
gde mogu da kupim ovu graficku karticu I nakojim podesavanjima sa ovomm grafickom mogu da igram Gta 5
Emmi, gigatron,win win ,bc group, jakov system itd.Gde bre zivite ljudi!!???
Ja ne znam kada je ovo pisano ali ja imam AMD Radeon 6780 1 gb gddr5, Crysis 3 tera na ultra podešavanjima bez ikakvih problema,tak sada na Far Cry 4 je morala rezolucija da ide malo niže ali opet zadovoljavajuće,Dying Light bez problema……….
Sada sam tek video datum pa mi je sve jasno!
@Darko, ne mogu a da ne komentarišem ovakve gluposti 🙂
Na ultra ćeraš Crysis 3 s tom mrcinom starom od grafičke?
Na koji fps 3, 4? 🙂
Ne sprdaj se da te zamolim.
Ja na I5 2500k i R9 290 imam frame drop na very high na 30 fps a ne ti s tom laminom od grafičke.
Onda niko ne bi kupovao grafičke od 300-400 Eura za high end gejming.
GTX 970 će imati problema s nekim igrama zbog pola Gb “ukradenog” rama (koja ima 4gb) a ne ta od 1gb.
Ne zanosi se.