Ukoliko ste se prethodnog meseca naigrali kartične igre “World of Tanks”, vreme je da naučimo još jednu sjajnu društvenu igru poznatog imena…
Grad spava… na scenu stupaju oni koji zaista upravljaju ovim gradom – organizacija koja crpi svoju snagu iz stroge hijerarhije i uništava svaki drugi poredak, videći ga kao pretnju svom blagostanju. Svi oni kojima je život mio sede kod kuće, jer dobro znaju da se ne ostaje na ulici kad se budi MAFIJA!
Mafija je veoma poznata društvena igra skrivenih uloga (party igra), s elementima blefiranja, ubeđivanja, pregovaranja, manipulisanja informacijama s ciljem dobre zabave i druženja, a kao takva nosi kultni status jedne od najboljih tim-bilding društvenih igara svih vremena.
Kako se igra Mafija:
Jedna osoba preuzima ulogu PRIPOVEDAČA i vodi igru. Preostalim igračima dele se karte, koje ih tajno raspoređuju u dva tima: GRAĐANE i MAFIJU. Igra je podeljena na dve etape – DAN i NOĆ. Svake noći svi zatvaraju oči. Dok su svim ostalim igračima sklopljene oči, oni koji pripadaju mafijaškom timu otvaraju oči i ćutke biraju igrača koga će ubiti. Svakog dana svi igrači otvaraju oči i u diskusiji se trude da obrazlože zbog čega sumnjaju da je određeni igrač član mafije. Građani se trude da pogode ko je član mafije, a mafijaši se trude da zbune građane kako ih ne bi otkrili. Zatim igrači glasanjem biraju kog će igrača eliminisati. Tokom nekoliko dana i noći svaki tim pokušava da nadvlada onaj suparnički. Ono što je najzanimljivije u igri Mafija jeste blefiranje. Svaki igrač može tvrditi da ima bilo koju ulogu, ali istina se ne otkriva sve dok neko ne eliminiše igrača. Svako je sumnjiv i niko nije bezbedan!
Mafija je igra koja je poznata pod različitim nazivima u različitim zemljama (Špijuni ili Vukodlaci na primer), ali je najpoznatija u Rusiji, gde je i nastala. U Rusiji je podjednako rado igraju svi – učenici, studenti, top-menadžeri i službenici nacionalne bezbednosti. Širom Rusije postoje klubovi ljubitelja Mafije, a takmičenja se održavaju redovno. Mafiju je 1986. godine izumeo sovjetski student Dmitrij Davidov. U igru se prvi zaljubio Moskovski državni univerzitet, gde je Davidov studirao psihologiju, a za njim su usledile ostale sovjetske ustanove visokog obrazovanja. Zatim veoma brzo postaje popularna u zapadnoj Evropi i SAD.
U Rusiji su danas poznate mnoge verzije Mafije – pravila, sastav uloga, kodeks igre i optimalan broj igrača variraju od igre do igre, ali je svakako najzanimljiviji SCENARIO KGB. Pravila za ovaj scenario veoma su striktna, pa se ovaj tip igre uglavnom igra među iskusnim igračima ili na takmičenjima. Smatra se da je ovu verziju igre navodno kreirao KGB, a ona se i danas koristi za vežbanje percepcije tajnih agenata i specijalnih jedinica u okviru vojske i policije.
Na poslednjem Gamesconu, održanom od 15. do 17. decembra na Beogradskom sajmu, premijerno je prikazana srpska verzija igre Mafija, koju je objavio strip izdavač Darkwood (). Darkwood, u saradnji s „Gamerom“, vernim čitaocima daje popust na kupovinu od 15% − samo ponesite svoj primerak „Gamera“ u prodavnicu Darkwood prilikom kupovine. Međutim, pored popusta na kupovinu, Gamer i Darkwood jednom čitaocu kao nagradu daju igru Mafija, za šta je dovoljno da nam na e-mail gamer@color.rs pošaljete zanimljiv skrinšot iz PC igre Mafija.
Mafija je svetski poznata igra, u kojoj građani pokušavaju da otkriju i eliminišu kriminalce kako bi sačuvali sopstvene živote, a gangsteri se trude da likvidiraju građane kako bi se oslobodili svedoka. Uđite u beskompromisnu borbu za grad i povedite svoju stranu do pobede!
Igra se može poručiti sa sledeće adrese…