Stigla je igra Conan Exiles, a mi preko fantastičnog stripa “Rođen na bojnom polju” pokušavamo da bolje upoznamo Konanov surovi svet…
Znaj, o prinče…da je između godina kada su okeani prepravili Atlantidu i blistave gradove i godina uspona sinova Arijevih…bilo jedno doba nesanjano…kada su se blistava kraljevstva prostirala preko sveta poput plavih odora rasprostrtih pod zvezdama…Nemedija, Ofir, Britanija, Hiperboreja…Zamora, koju krasiše tamnokose žene i silne kule, tajanstvene i uklete…Zigara, po viteštvu čuvena… Kot, čije granice dodirivaše blagorodna šumska polja… Stigija, senovitim grobnicama protkana…Hirkanija, čiji jahači behu odenuti u zlato, čelik i svilu. Ali najslavnije kraljevstvo na svetu… beše Akvivalonija, na raskošnom zapadu suverena. Tu stiže Konan Simerijanac… crnokos… smrknuta pogleda… s mačem u ruci… lopov… pljačkaš… ubica… čovek ogromne sete…i ogromne radosti… da gazi draguljima optočena prestolja Zemlje… svojim, u sandale obuvenim stopalima… da gazi… da gazi…prestolja.
Konan je krajem prošle godine proslavio 85. rođendan. Smatra se jednim od najpoznatijih fiktivnih heroja, i uopšte jednom od najprepoznatljivijih ikona u savremenoj popularnoj kulturi. Lik kojeg je stvorio američki pisac Robert Ervin Hauard 1932. godine u seriji „petparačkih priča“ objavljivanih u časopisu „Weird Tales“ − dosad se pojavljivao u licenciranim knjigama, stripovima, filmovima, televizijskim programima i video-igrama, što je doprinelo njegovoj dugotrajnoj popularnosti. Prelomni trenutak popularizacije Konana kao fiktivnog lika povezuje se s izdavačkom kućom „Marvel“. Iako je Konan imao nekoliko strip-adaptacija pre nego što ga je preuzeo „Marvel“ sedamdesetih godina, tek s prelaskom u tu izdavačku kuću Konan kao strip ostvaruje puni potencijal. Između 1970. i 2000. godine, „Marvel“ je izdao blizu četiri stotine epizoda u više serijala, od kojih su najpopularniji i najdugovečniji bili: “Konan: Divlji mač Simerije” i “Konan: Varvarin” (oba serijala izašla su u okviru srpske izdavačke kuće „Darkwood“). Na vrhuncu svoje popularnosti u svetu stripa, Konan 1982. prelazi u drugi medij − na filmsko platno. Zajedničkim snagama i nesputanom kreativnošću, ceo tim maksimalno je doprineo stvaranju ovog dela epskih razmera, koje će s protokom vremena dobiti kultni status. Džon Milijus, kao režiser, i Oliver Stoun, kao scenarista, stvaraju svet veran Hauardovom pisanom delu. Muziku je radio maestralni Bazil Poledoris, a ona izuzetno dočarava atmosferu i daje tenziju i dinamiku filmu. Naravno, tu je i legendarni Arnold Švarceneger kao Konan glavom i bradom. Švarceneger je bio pravi pogodak i verna slika Konana kakvog je mnoštvo fanova zamišljalo. Godina 2004. izdavačka kuća “Dark Horse” preuzima licencu i počinje objavljivati strip „Konan“ u modernijem ruhu, idući hronološki od Konanovog detinjstva pa do poznih godina, kada je postao kralj Akvivalonije. Serijal su odlično prihvatili i čitaoci i kritičari. Verni čitaoci „Gamera“, zahvaljujući izdavačkoj kući „Darkwood“, imate priliku da pre nego što odigrate igru Conan Exiles, o kojoj se piše u ovom broju, pročitate kako je mali dečačić sa simerijanskih planina izrastao u heroja-varvarina koji je postao kralj. S tim se možete upoznati u stripovima “Konan – Rođen na bojnom polju” i “Kralj Konan”.
U saradnji s „Gamerom“, „Darkwood“ vernim čitaocima daje popust na kupovinu od 15% (na punu cenu) na sve Konan stripove − samo ponesite svoj primerak „Gamera“ u prodavnicu „Darkwood“ prilikom kupovine. Međutim, pored popusta na kupovinu, „Gamer“ i „Darkwood“ jednom čitaocu poklanjaju strip “Konan – Rođen na bojnom polju”, za šta je dovoljno da nam na e-mail gamer@color.rs pošaljete zanimljiv skrinšot iz igre Conan Exiles.