Tekuća godina za kompaniju NVIDIA nije mogla biti uspešnija i plodonosnija – mnogo grafičkih karti je ugledalo svetlost dana i svaka je bila u svojoj klasi najbolja. Ipak, najveći zalet NVIDIA je dobila početkom leta kada je lansirala novu generaciju GeForce kartica u okviru koje se nalaze i trenutno najbolje dve grafičke kartice na tržitu – GeForce GTX 770 i GTX 780. Mi vam u nastavku predstavljamo model GTX 770 kao rešenje koje dosta manje košta od udarne GTX 780-ice, a može zaista mnogo da ponudi. Testirani model potpisuje kompanija MSI i evo šta od istog možete da očekujete…
GeForce GTX 770 – izbliza
Osnovu svake GeForce GTX 770 kartice čini dobro poznati NVIDIA GK104 GPU koji smo već imali prilike da vidimo kod GeForce GTX 680 modela, s tim da je isti u ovom slučaju blago unapređen i osvežen sa nekoliko novih tehnoloških inovacija . To znači da raspolaže sa 8 SMX klastera što daje ukupno 1536 CUDA izvršnih jezgara i ima veću radnu frekvenciju. Ovaj GPU konkretno radi na taktu od 1046MHz, a zahvaljujući GPU Boost 2.0 tehnologiji može dostići i radnu frekvenciju od 1085MHz. Međutim, pomenute podatke uzmite sa rezervom pošto se u prodaji mogu naći i GeForce GTX 770 modeli overklokovani i do takta od 1150MHz.
Potencijalnim kupcima NVIDIA nudi dve verzije GeForce GTX 770 kartica koje se u osnovi razlikuju po količini raspoložive GDDR5 radne memorije- jedna raspolaže sa 2GB RAM-a i namenjena je umereno zahtevnim korisnicima, a druga ima 4GB RAM-a i cilja na gejmere i entuzijaste. I u jednom i u drugom slučaju GPU procesor komunicira sa četiri 64-bitna memorijska kontrolera istovremeno, koji čine 256-bitnu magistralu za isporuku potrebnih podataka. Zahvaljući ovako širokoj magistrali u radu nema nikakvih zastoja čak i kada se startuju najzhtevnije igre današnjice u maksimalno podržanim rezolucijama is a prikazom maksimalnog broja detalja.
Od ostalih bitnih karakteristika GeForce GTX 770 kartica izdvajamo njihovu odličnu konektivnost, odnosno posedovanje dva dvostruka DVI porta, jedan HDMI i jedan DIsplayPort. Potpuno logično dve identične GeForce GTX 770 kartice je moguće vezati u SLI mod i dobiti još bolje radne performanse, a tim da u tom slučaju treba samo računati na nabavku boljeg napajanja (naša preporuka je minimum 650W) i činjenicu da će takva kombinacija blokirati susedne slotove na matičnim pločama. I to bi u kratkim crtama bila uopštena priča o GeForce GTX 770 karticama, ostaje da vidimo šta nam dodatno nudi testirani MSI model.
MSI N770 TF 2GD5/OC
MSI N770 TF 2GD5/OC je grafička kartica koja se vizuelno poprilično razlikuje od referentnog NVIDIA-jinog modela i to prvenstveno zbog posebno dizajniranog MSI Twin Frozr rashladnog sistema koga čine veliko aluminijumsko telo koje prekriva celu grafičku karticu i direktnonaleže na GPU i dva ventilatora visoke rashladne snage. Ista u radu prave minimalnu buku i to samo u situacijama maksinalnog opterećenja kartice. Inače, MSI N770 TF 2GD5/OC grafička kartica je jedna od najboljih GeForce GTX 770 kartica na tržištu i operiše na maksimalnom random taktu od 1150MHz. Poseduje 2GB GDDR5 radne memorije i nekoliko vrhunskih tehnologija koje je čine nadmoćnom u svojoj klasi. MSI je za nju dizajnirao i poseban MSI App (misli se na aplikaciju) koji u osnovi korisniku omogućava da na krajnje jednostavan nači odabere radni mod koji mu odgovara (Default, Eco i Gaming).
MSI N770 TF 2GD5/OC kartica u osnovi integriše sve aktuelne NVIDIA tehnologije koje smo videli in a referentnom modelu, s tim da je MSI kod ovog modela potencijalnim kupcima ponudio i par aplikacija za lako upravljanje svim parametrima kartice. Velika prednost iste je što nije nešto posebno zahtevna oko održavanja, ali bilo bi dobro da joj obezbedite neko veće ATX kućište, čisto zbog boljeg kruženja vazduha.
I na kraju
MSI N770 TF 2GD5/OC je odlična GeForce GTX 770 grafička kartica koja će ljubiteljima multimedije visoke definicije i pasioniranim gejmerima doneti performanse o kakvima su do sada mogli samo da sanjaju. Velika prednost joj je što se jako malo greje i što poseduje odličan rashladni sistem koji jeste veliki, ali ne pravi neku posebno veliku buku. Cena joj je tađe veoma cool zbog čega od nas dobija preporuku više.
Cena (sa PDV-om): 42.999,00 dinara
Kontakt: WinWin