Da Philips i dalje nudi fantastičan kvalitet po povoljnoj ceni, pokazuje upravo ovaj model velikog evropskog proizvođača…
LCD monitori sa LED pozadinskim osvetljenjem (koje marketinški nazivaju “LED monitori”, postali su nezameljivi od kako su postali i isplativi za kupovinu, pre gotovo deset godina. Decenija deluje kao izuzetno dug period, a najduže iz perspektive događaja u okviru ICT industije, u kojoj se stvari odvijaju izuzetno brzo. Već nakon prvog talasa monitora sa odnosom stranica od 5:4, usledio je pad cena, a prvi jeftini 19-inčni modeli sa radnom rezolucijom 1366 x 768 piksela. Zatim su se, isprva stidljivo, pojaviljivale jeftine 20-ice, 22-ke, a onda i sve veći modeli. Razlike između modela koji imaju 2 inča veću (ili manju) dijagonalu su se istopile, pa su tako trenutno najisplativiji modeli niže klase upravo oni sa dijagonalom od 21 do 22 inča. Na vrednost kontrasta ispisanoog na kutiji odavno više ne obraćamo pažnju, a LCD monitori namenjeni gaming tržištu kao da su “stali” na brojki od dve milisekunde, a sasvim je i očigledno da je kvalitet prikaza boja dostigao vrhunac u svakoj od različitih tehnologija: IPS paneli sa overdrive tehnologijom (S-IPS, tj. Super In-Plane Switching) su idealni za prikaz office dokumenata, fotografija i rad sa grafikom, ali nisu brzi kao TN+Film paneli, koji opet nemaju dovoljno ubedljivu crnu, vidljive “uglove”, a često ni kolorit kao S-PVA paneli, koji su “nešto između IPS i TN tehnologija. Za dalji razvoj kvaliteta boja u masovnu proizvodnju se mora uvesti Light Emitting Diode Back Light Unit, odnosno LED BLU, umesto već dugo korištenih “hladnih neonki” (CCFL – Cold Cathode Fluorescent Lighting) kod desktop monitora, odnosno “žica” kod laptop ekrana.
Philips dobro zna da su koriscnicima zanimljivi modeli sa odnosom stranica od 16 : 9, koji su još jeftiniji od svojih 16 : 10 rođaka, jer je sada od velikog LCD vafera moguće “izrezati” još više gotovih matrica (površina je manja, a samim tim je manji i ukupan broj piksela (1920 x 1200 > 1920 x 1080, kao što je i 1366 x 768 očigledno manje od 1440 x 900). Lagani razvoj različitih tehnologija displeja nije odraz male konkurencije na ovom ogromnom tržištu, već su ekrani, jednostavno rečeno, već dovoljno dobri za najveći broj upotreba, pa se osim povećanja dijagonale i smanjenja cene, akcenat ređe baca na avanzovanje u kvalitativnom smislu. Međutim, proizvođači najviše vole da uštede na difuzoru pozadinskog osvetljenja, za koji ne žele da plate više od nekoliko dolara.
Philips nam je poslao model dijagonale od 21.5 inča koji pripada V-line seriji i nosi oznaku 223V5LSB2. Na prvi pogled, Philips 223V5LSB2 izgleda kao sasvim standardan, ali atraktivan i dizajnerski prilično sveden monitor sa odnosom stranica od 16 : 9 i na drugu inspekciju nećete otkriti ništa što će vam promeniti prvi utisak. Tamna i moderno dizajnirana spoljašnjost daje notu diskretnosti, a jedna od karakteristika koje pozdravljamo je i dosta tanak okvir oko ekrana, pogotovo ako se zna da je i naponski ispravljač integrisan u samo kućište. Prednja maska ima apsolutno popularni “brušeni metal” finiš, koji je po učestanosti koju viđamo definitivno nasledio “piano finiš” koji je bio najčešći prethodnih godina. Postolje tilt tipa, koje se montira prilikom otpakivanja monitora, takođe je obogaćeno “brushed metal” finišom. Svakako nas je oduševio nivo završne obrade, koji je odličan i za modele više klase.
Ergonomija samo na bazičnom nivou – nema podešavanja visine, pivota, niti svivel-a. Kao što smo napomenuli, Philips V-line 223V5LSB2 ima očekivanu radnu rezoluciju od standardnih 1920 x 1080 piksela, što je uobičajeno i za nove 16 : 9 ekrane na notebook računarima. Kako se radi o monitoru najnovije generacije, reklamirani dinamički kontrast je 10.000.000:1, što Philips naziva “Smart Contrast” dok su vidljivi uglovi 130 stepeni za vertikalni tj. 180 stepeni za horizontalni, što predstavlja prosek specifikacije kod TN+Film tehnologije. Philips je odavno prihvatio već uspostavljene standarde kao što je, na primer, posvećeni taster za pozivanje brzo izmenjivih profila (Internet, Games, Text i Standard) ili postojanje dinamičkog kontrasta.
PHILIPS V-line 223V5LSB2 već u startu prikazuje vrlo svetlu i kontrastnu sliku. Dinamika boja je već na 50% sasvim dovoljno izražena, a boje su žive i jarke, barem ako se nalazite u srednje osvetljenoj prostoriji. Blago zamućenje i pad oštrine je vidljiv samo na testovima koji se trude da naglase ove eventualne mane, ali dalji testovi otkrivaju dobru uniformnost i veoma blaga probijanja pozadinskog osvetljenja na gornjoj ivici, što nikako nije mana konkretnog modela, već je “odlika” TN-Film tehnologije koja se ne može izbeći, ali svakako može svesti na minimum. To je Philips i učinio, upotrebom posebno usmerenih W-LED dioda i posebnog difuzora, koji je učinio da uniformnost i dubina crne na ovom modelu gotovo može da se poredi sa onim kod IPS monitora. Za uređaj koji košta svega 130 evra, ovo je izuzetno dostignuće. Kolorni gradijenti su takođe nešto što PHILIPS V-line 223V5LSB2 prolazi sa veoma dobrim ocenama.
Uz tehnologije kao što su SmartControl Lite (optimalno podešavanje svih parametara slike kroz posebno razvijen softver u okviru Windows ili OS X operativnog sistema, a bez povezivanje monitora putem USB veze) i Smart Contrast, PHILIPS V-line 223V5LSB2 predstavlja pravo osveženje za entry segment i možemo ga preporučiti svim našim čitaocima.