Kada je pre dve godine kompanija Xiaomi izbacila telefon pod drugim brendom nazvan Pocophone F1 isti je izazvao pravu malu revoluciju u svetu telefona – nudio je iste performanse kao najjači modeli tog doba a za praktično upola cene. I onda smo početkom ove godine imali priliku da vidimo Poco X2 koji iskreno nije previše oduševio jer je naizgled napravio kompromise po pitanju performansi a nije doneo (dovoljno) nižu cenu. I sada dobijamo Poco X3, treći model u seriji, koji pretenduje na to da pomrsi račune i postane prava kupovina za one koji ozbiljno promišljaju o tome šta tačno dobijaju za svoj novac.
Poco X3 NFC
Poco X3 dolazi u elegantnoj crnoj kutiji, ali već kada otvorite poklopac dobijate šljašteće žuti donji deo koji vam na neki način ukazuje da ovo neće biti baš dosadan telefon. U kutiji inače dobijate telefon, silikonsku oblogu i punjač, sve standardno kada je Xiaomi u pitanju. I da ne bude zabune – na ovom telefonu, niti bilo gde na pakovanju nećete videti Xiaomi logo već je sve u znaku Poco pod-brenda, pretpostavljamo baš da bi se ova serija diferencirala od njihove standardne ponude, iako je jasno da ih proizvodi ista firma. Sam telefon je poprilično veliki – sa prednje strane dominira ekran od 6.67“, a težina od 215 grama nije mala za današnje standarde, pa to treba imati u vidu ako ne volite velike telefone. Sa zadnje strane se nalazi sistem od čak četiri kamere u interesantno oblikovanom modulu koji se na neki način uklapa u krug, definitivno inovativno dizajnersko rešenje. Osim toga sa zadnje strane se nalazi i veliki Poco logo koji se presijava pod uglom pa daje zanimljiv efekat, ali definitivno ne bismo rekli da je ovaj telefon dizajnerski nešto specijalno impresivan u odnosu na konkurenciju. Kvalitet izrade je sasvim zadovoljavajući iako je većinom od plastike i telefon u ruci deluje robusno i pouzdano. Treba primetiti da pored USB-C porta sa donje strane se nalazi i klasični 3.5mm priključak za stereo slušalice, što je svakako dobrodošlo, a da ima i stereo zvučnike – jedan sa gornje i jedan sa donje strane. Prva ozbiljna novina za Poco seriju dolazi kada pokušate da navučete silikonsku navlaku, primetićete da postoji poseban deo gume koji ulazi u USB-C port. I kada izvučete deo gde idu dve SIM kartice (ili 1 SIM, 1 memorijska kartica) isto ćete primetiti malu gumenu oblogu. Poco X3 NFC je prvi u seriji koji ima sertifikaciju da je otporan na prašinu i vodu po IP53 standardu. To u praksi znači da ga ne smete potapati u vodu ali proizvođač garantuje da mu obična prašina ili pesak neće naškoditi, kao i da je otporan na prskanje vode, recimo ako se nađete napolju na jačem pljusku. Dodatna novina kod X3 se krije i u nazivu, a to je da ima NFC čip – nešto što Poco telefoni do sada nisu imali. Nažalost ovo kod nas ne znači preterano jer nisu razvijeni sistemi plaćanja kao što je Google Pay ili neki drugi, ali možemo samo da se nadamo da će se i to u nekoj bliskoj budućnosti desiti kako bi nam malo olakšalo život a svakako je dobro da telefon ima tu mogućnost.
Prva stvar sa kojom se susretnete kod telefona je naravno njegov ekran – već smo rekli da je ovde dijagonala 6.67“ a rezolucija ekrana je 1080 x 2400 piksela i nju na prednjoj strani remeti samo minijaturna punch-hole selfie kamera po sredini, vrlo elegantno rešenje. Najveća prednost ovog ekrana je ipak osvežavanje od čak 120Hz koje će učiniti da skrolovanje deluje izuzetno fluidno a pomaže i kod velikog broja igara. Pritom telefon ima vrlo inteligentan sistem prebacivanja brzine osvežavanja ekrana u zavisnosti od toga šta radite – ako samo gledate video on će smanjiti osvežavanje na 60Hz, igre će raditi u 60 ili 120Hz zavisno od konkretnog naslova, dok će radi u operativnom sistemu i skrolovanje biti u 120Hz kako biste imali najbolji osećaj. Ovo naravno služi i da se baterija telefona ne bi nepotrebno više trošila u režimu višeg osvežavanja tamo gde to zaista nije potrebno. Treba napomenuti da je ekran kod Poco X3 IPS LCD tipa što nekima može biti minus u odnosu na AMOLED ekrane što se tiče prikaza boja ali u praksi je naš utisak da je i više nego zadovoljavajući.
Kada pogledamo modul kamera on se sastoji od četiri sočiva (plus blic) – glavna kamera rezolucije 64 megapiksela, zatim širokougaona rezolucije 13 megapiksela i makro kamera od 2MPx kao i senzor dubine rezolucije 2Mpx. Sa prednje strane je kamera rezolucije 20 megapiksela. Senzor glavne kamere je i više nego zadovoljavajući, ne može se baš porediti sa najboljim kamerama na tržištu, ali će za veliki broj korisnika biti baš super. Jeidna mala zamerka jeste kada snimate noćne fotografije jer mogu imati dosta šuma i nedostaje im detalja. Širokougaona i makro kamera takođe rade posao zadovoljavajuće pri solidnom svetlu ali treba imati u vidu da one ne mogu koristiti noćni režim. Selfie kamera je jako dobra s tim da je žižna daljina fiksirana tako da ne možete napraviti baš sve efekte. Što se snimanja video materijala tiče možete ga snimati sa glavnom i širokouganom kamerom u 4k rezoluciji u 30fps, u 1080p u 30 ili 60 fps, dok je makro kamera ograničena na rezoluciju od 720p. Video materijali izgledaju sasvim pristojno.
Poco X3 pokreće Snapdragon 732G procesor i moram priznati da sam kao pasionirani gejmer uvek naginjao kao procesorima iz serije 8 jer su oni ipak najjače što kompanija Snapdragon nudi. I takođe moram priznati da sam posle druženja sa Poco X3 u potpunosti promenio mišljenje – Snapdragon 732G je izuzetno moćan osmojezgarni procesor koji radi zapanjujuće brzo u svim igrama koje sam probao pa se opravdano postavlja pitanje a za šta služi jača serija osim možda da pobedi na nekim sintetičkim testovima? U realnom radu Poco X3 se ponaša fenomenalno brzo, a tome sigurno doprinosi i ugrađenih 6GB LPDDR4X memorije tako da bez problema možete otvoriti tuce aplikacija bez da brinete da će bilo koja štucati. Što se smeštajnih kapaciteta tiče kod nas na testu je bila verzija sa 64GB memorije koja je mislim i dalje sasvim dovoljna (a ne zaboravite da ako ne koristite drugu SIM karticu možete proširiti memoriju dodatnom karticom), ali je u ponudi i verzija sa 128GB koja je tek neznatno skuplja pa se možda više isplati investirati u nju, za svaki slučaj.
Pored performansi drugi izuzetan adut Poco X3 je baterija monstruoznog kapaciteta od 5160 mAh koja je uparena da jako dobrim menadžmentom u okviru MIUI 12 interfejsa za Android operativni sistem daje fantastične rezultate. Ja sam neko je srećan baterija standardnog telefona za koje drugi tvrde da traje „dva dana bez problema“ izdrži dok ga ne stavim na punjač uveče, a pogotovu u toku testiranja kada stalno gledam video klipove, igram igrice i slično, jednostavno koristim telefon čak i više nego inače. I upravo zato mogu reći da me je baterija na Poco X3 zaista oduševila – bez problema je izgurala dva dana! I pritom da sve bude gore pred kraj drugog dana mi je nestalo struje u stanu pa sam telefon oko 45 minuta koristio i kao baterijsku lampu, a napravio sam i hotspot za svoj laptop, i opet sam drugi dan završio sa celih 15% baterije! Zaista, bez obzira da li se igrate, blejite po društvenim mrežama, gledate video klipove ili nešto treće po ceo dan možete biti sigurni da ne postoji šansa da vas ova baterija izneveri. Ono što telefonu dodatno daje na vrednosti jeste sistem brzog punjenja sa priloženim punjačem snage 33W koji će bateriju za 30 minuta napuniti na 62% (dakle više nego jedan ceo dan korišćenja) a za nešto malo više od sat vremena će biti 100% puna – proverili, zaista jeste tako!
Konačno dolazimo i do dela vezan za gejming na Poco X3 koji tu ima posebno mesto. Naravno ekran od 120Hz pomaže, ali je bitno naglasiti i da je touch kontroler podešen na 240Hz pa ćete tako imati manje input laga nego na standardnim telefonima što baš pomaže kada imate neku brzopoteznu igru. Tu su i motori za vibraciju koji su podešeni više kao na kontrolerima igračkih konzola, bolje pozicionirane antene kako bi imali najbolji signal bez obzira da li telefon držite uspravno ili vodoravno, a i Game Boost mod koji će vam omogućiti da telefon dodatno podesiti kako biste maksimizirali uživanje u igranju. Deluje da se prilikom dizajniranja Poco X3 velika pažnja obratila na gejming i moramo priznati da nas to baš raduje.
Da li je uspeo da ubije flagship?
Pocophone F1 kada se pojavio je nazvan „ubicom flagshipa“ baš zato što je ponudio neverovatne performanse po značajno nižoj ceni od top modela u tom trenutku. I to nas dovodi do priče o ceni Poco X3 koja je za ono što nudi zaista neverovatna – model sa 64GB košta oko 250 evra, dok je model sa 128GB oko 15 evra skuplji. A ono što dobijate za taj novac je zaista impresivno, ja koji godinama unazad koristim uglavnom „flagship“ telefone nisam primetio bukvalno bilo kakvu razliku u performansama između ovog modela i tih koji koštaju i do bezmalo četiri puta više. Pritom imate na raspolaganju zaista sjajnu bateriju. Da, neko može da kaže da fali recimo AMOLED ekran ili da bi sistem kamera mogao da bude za nijansu jači, ali realno su to razlike koje možda vrede 100-200 evra, ne pet puta toliko. Tako da objektivno gledano Poco X3 jeste telefon za one koji su mudri sa svojim novcem i ne žele da neku karakteristiku ili naziv brenda preplate samo da bi mogli da se pohvale u društvu. Po ovoj ceni mu je zaista teško naći konkurenciju i možemo slobodno zaključiti da je Poco ponovo uspeo da vrhunske performanse približi prosečnom korisniku. Ukoliko ste u potrazi za telefonom i želite da napravite najbolji izbor u jednačini uloženo/dobijeno, Poco X3 definitivno mora ući u vaš uži izbor!