Iako se nekad smatralo da video igre zaglupljuju ljude, današnja razmišljanja naučnika totalno su se promenila pa oni smatraju kako je ovaj vid zabave upravo najbolji trening za vaš mozak. Evo i pet dokaza za to:
1. Igranje akcionih igara poboljšava reflekse, odnosno omogućava nam da mnogo bolje reagujemo na iznenadne situacije. Kako je potvrdila studija holandskog univerziteta Leiden, ovo je brz i lak način da unapredite svoju memoriju. Takođe, studija koju objavljuje Psychology Research ističe da osobe koje se igraju barem pet sati nedeljno bolje izvršavaju zadatke od svih ostalih. Kako je rečeno, stvar je u tome što video igre teraju naš mozak da stalno isčekuje nove informacije i povećava svoj kapacitet. Rezultate ovog istraživanja možete videti ovde.
2. FPS igre poboljšavaju kognitivne veštine odnosno memoriju, zapažanje, rezonovanje i snalaženje u prostoru, sugeriše istraživanje iz 2013. godine koje je obavila američka psihološka asocijacija. Kako je pokazalo istraživanje, FPS pomaže igračima da steknu bolju sliku o trodimenzionalnom prostoru a to je od vitalne važnosti za osobe koje žele da se bave tehnologijom ili inženjerstvom. Ovu studije pogledajte ovde
3. Akcione igre najviše poboljšavaju kapacitet vaše “radne” memorije govori nam studija Journal of Experimental Psychology: Human Perception and Performance. Radna memorija pomaže učenicima i studentima da apsorbuju nove informacije, poboljšaju koncentraciju i slede instrukcije tokom procesa učenja. Ukratko, gejmeri lakše pamte i razumeju gradivo. Link do istraživanja je ovde.
4. Koordinacija oka i ruku u igrama pomaže da reagujemo ne samo brzo već i vrlo precizno. U akcionom igrama potrebno je da se istovremeno krećemo i pucamo što je od velike koristi recimo pilotima. Zapravo, kako prenosi sajt The Raise Smart Kid, današnja generacija pilota je bolja od prethodne upravo jer je odrastala na video igrama.
5. Igranje video igara uvećava deo mozga koji je vezan za navigaciju u prostoru, strateško planiranje i radnu memoriju, objavio je Max Planck Institute for Human Development and St. Hedwig-Hospital u Berlinu. Naučnici su dokazali da osobe koje 30 minuta dnevno igraju Super Mario 64 u periodu od dva meseca povećavaju kapacitet ovog regiona mozga. Ove rezultate pogledajte ovde
Rekli bismo da je ovo više nego dovoljno materijala za neki školski rad ili seminarski na fakultetu. Ne računajući ekstremne primere o gejmerima koji su nakon danonoćnog igranja umirali pred ekranom, naš omiljeni vid zabave ne samo da nije štetan već je i poželjan!
Autor: Life Content