U čemu je tajna iPad tableta – kako je sve počelo i zbog čega su toliko popularniji od konkurencije saznajemo u ovom tekstu.
Tableti su svuda oko nas, a većina korisnika ne zna da su prvi modeli predstavljeni pre gotovo 20 godina, iako nisu postigli komercijalni uspeh pre proleća 2010. godine, kada je Stiv Džobs predstavio najveću revoluciju u ovom segmentu personalnog računarstva i tako označio početak kraja za “PC eru”, period koji je trajao od kraja sedamdesetih i prema mišljenju mnogih, traje i danas. No, ako uzmemo u obzir da je ukupna prodaja tablet računara prevazišla prodaju prenosnih PC računara, sasvim je jasno da je jedan uređaj zaslužan za “probijanje leda”. Jedan uređaj je pokazao sve prednosti koje moderan tablet može da ponudi i postao trenutni hit, prvo u Sjedinjenim Državama, a onda i u ostatku sveta. Apple je pred sobom imao težak zadatak, najpre jer su svi tableti pre njega smatrani za uređaje koji “nikome zapravo nisu potrebni”, ali i zbog toga što su pomenuti tableti koštali više nego laptopovi najviših klasa, a njihova upotreba je zahtevala rad sa stylus-om (elektronskom olovkom). Baš kao što je Apple 2001. svetu objasnio kako treba da izgleda digitalni muzički plejer za XXI vek, kao što je 2007. demonstrirano kako bi trebalo da radi moderan pametni telefon (pre iPhone-a, telefoni sa touch interfejsom su imali rezistivne ekrane koji su zahtevali jak pritisak i nudili lošu preciznost u radu), tako su i 2010. godine korisnici uvideli da postoji lakši način za proveru e-mail-a, čitanje knjiga ili surfovanje web-om. Nije uvek neophodno da sa sobom “vučete” čitav laptop.
Kao i uvek, Google je u svemu kaskao, pa je prvi Android tablet, Motorola Xoom, izbačen gotovo čitavu godinu dana kasnije. Bez obzira na to, ovaj tablet je bio potpuni tržišni fijasko, ali Google i partneri se nisu tako lako predali, pa su brzo usledili hardverski sve bolji tableti. No, najveći problem kod Apple-ove konkurencije nije (plastična) spoljašnjost uređaja niti slab ili neadekvatan hardver. Problem je u lošoj optimizaciji Android OS-a i pripadajućih aplikacija, koje rade i funkcionišu isto kao i na pametnim telefonima, ali su “razvučene” na rezoluciju tableta, te dodatni prostor i rezolucija nisu iskorišteni. iPad radi na istom iOS operativnom sistemu na kome radi i iPhone, ali je on posebno optimizovan za iPad, baš kao i aplikacije, za koje programeri uvek kreiraju posebne iPad verzije. Samo godinu dana nakon što je predstavljen, AppStore je za iPad nudio 275.000 posebno dizajniranih aplikacija, a taj broj danas prevazilazi cifru od pola miliona. Osim toga, iPad može da pokrene i aplikacije namenjene za iPhone, a ta baza je narasla na čitavih 1.5 miliona aplikacija!
Na prvi pogled, manje obaveštenom kupcu može izgledati da Android tablet “dovoljno liči” na iPad i da će “raditi isti posao za manje para”. Ali, razjasnimo prvo osnovne stvari. Android tablet najviše klase, koji je hardverski posmatrano jedino i logično i fer uporediti sa aktuelnim iPad Air modelom, košta isto ili malo više nego iPad. Poređenja radi, Samsung Galaxy Note 10.1, osim što se po preporuci proizvođača koristi sa stylus-om (što je korak u nazad u odnosu na način upotrebe koji je omasovio Apple), košta u proseku 80 evra više od iPad-a na našem tržištu. Svakako, na našem tržištu postoje jeftini Google Nexus 7 ili još jeftiniji Prestigio tableti, ali oni spadaju u klasu iPad Mini modela, sa kojim se po procesorskoj snazi, kvalitetu ekrana i sveukupnom ugođaju prilikom upotrebe nikako ne mogu porediti. Dakle, zabluda da su Apple tableti skuplji od Android konkurencije je samo to – zabluda. Poređenje iPad Air uređaja sa tabletom nepozatog kineskog proizvođača je slično poređenju modernog porodičnog automobila više klase sa biciklom za dvoje. Svakako, oba prevozna sredstva će vas odvesti gde želite da idete, ali se načini upotrebe drastično razlikuju.
Kvalitet aplikacija i kvalitet samog uređaja su dve bitne stavke, ali pomenućemo još jednu, jako bitnu, a to su konstantni apdejti softvera. Određena generacija iPad uređaja ima izuzetno dug životni vek u smislu podrške od strane Apple-a. Poslednji iOS apdejt, verzija 7, koja je izašla gotovo četiri godine nakon druge generacije iPad-a, podržava i iPad 2, kao i sve novije modele. Kod Android modela to nikako nije slučaj. Čak i kad kupite nov uređaj koji je tek predstavljen, dobićete iteraciju Androida koja je za jednu ili čak dve verzije starija od najnovije, a pitanje je i da li će taj uređaj ikad dobiti softverski apdejt na noviju verziju. Obično kada izlazi najnovija verzija Androida, to za korisnike znači da će morati da kupe i nov uređaj, bar ako žele da imaju aktuelnu verziju softvera (odnosno, noviju od one koju imaju, jer je najnovija rezervisana samo za Google Nexus tablet uređaje i Google Nexus telefone).
Pored ova tri bitna razloga, koja obuhvataju kvalitativno ocenjivanje i poređenje dve kategorije tablet uređaja, tu je i četvrti, takođe veoma bitan razlog, a to je kvalitet ekrana. Svakako najbitnija stvar, jer u ekran stalno i gledate i njime unosite podatke na uređaj. Apple za iPad koristi najnaprednije S-IPS retina matrice koje proizvode LG.Display, Sharp ili Samsung i posebno su dizajnirane u saradnji sa Apple-ovim stručnjacima i kalibrisane i za profesionalnu upotrebu, te pokrivaju NTSC, AdobeRGB i sRGB kolorne prostore na nivou LCD monitora više klase. Ekrani na najvećem broju Android tableta nisu ni blizu ovog nivoa kvaliteta. Čak i kod Samsung Galaxy Tab modela, koji imaju dobru PLS matricu nedostaje industrijski standardizovana hardverska i softverska kalibracija ekrana koja će pružiti precizan prikaz boja i fantastično visoku dinamiku osvetljenja.
Peti konkretan razlog koji ćemo napomenuti je autonomija baterije – iPad će tokom prosečne upotrebe ponuditi autonomiju od dva do tri dana gotovo celodnevne upotrebe. Ako se igrate, naravno da možete da ga ispraznite za 7 do 8 časova, ali ako koristite aplikacije i web, bateriju ćete puniti svaki drugi ili treći dan. Kompatibilnost sa bluetooth mišem i tastaturom ga čini zanimljivim i za unos i obradu teksta, rad sa prezentacijama ili tabelama i druge upotrebe za koje ste mislili da će vam biti neophodan laptop.Kao i uvek, Apple se trudi da korisnicima ponudi mnogo više.